Sipoon vuoden valmentaja - Kia Lehmusvuori
Ådalens IdrottsföreningJulkaistu: 29.02.2024 23.06

Sipoon vuoden valmentaja - Kia Lehmusvuori

28.2. palkittiin Sipoon menestyneiden urheilijoiden lisäksi vuoden liikuntateko, vuoden valmentaja sekä vuoden urheilija. Vuoden 2023 Sipoon vuoden valmentajaksi on valittu Sipoon sivistysvaliokunnan vapaa-ajanjaoston toimesta seuramme valmentaja Kia Lehmusvuori. Valinnassa painotetaan hyvää esimerkkiä valmennustoiminnassa sekä hyvän liikuntakulttuurin edistämistä Sipoossa.

Kia on toiminut vuoden 2023 aikana monessa eri joukkueessa ja ryhmässä. Tällä hetkellä hän valmentaa vapaa-ajallaan seuramme T10 (2014-2015 syntyneitä tyttöjä), P8/9 (2017-2015 syntyneitä tyttöjä), T14 (2010-2011 syntyneitä tyttöjä) sekä vastaa naisten edustuksen fysiikka valmennuksesta. Näiden lisäksi hän ohjaa 3-6 vuotiaita, muita aikuisryhmiä sekä senioreita. Kia ohjaa harjoitukset molemmilla kotimaisilla kielillä (suomi, ruotsi) mikä seurassamme sekä kunnassamme on tärkeä ominaisuus. Kuten yllä olevista joukkueista/ryhmistä huomaa, pystyy hän ohjaamaan lapsia, nuoria, aikuisia sekä senioreita. Hän on hyvin pidetty niin lasten ja nuorten kun aikuisten ryhmissä. 01

Valmennus kokemusta hänellä on yli 10 vuoden ajalta seurassamme ja omien sanojen mukaan vielä monia vuosia edessä.

Suuret onnittelut!